
Co warto wiedzieć na temat drewna konstrukcyjnego?
Drewno jest materiałem chętnie wykorzystywanym w budownictwie, nie od dziś, ale już od wielu lat. Ma wiele zalet, które wpływają na trwałość konstrukcji i pozwalają na prowadzenie życia zgodne z naturą. Trwałe, a jednocześni pozwalające na uniwersalne zastosowanie drewno, jest odporne na czynniki zewnętrzne, proste w wykorzystaniu, a jednocześnie prezentuje się efektownie.
Podstawowe informacje o drewnie konstrukcyjnym
Drewno jest surowcem naturalnym i ekologicznym. Jest powszechnie dostępne, dlatego z jego zdobyciem nie będzie żadnych problemów, niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na drewno polskie czy egzotyczne. Atrakcyjne ceny, w jakich występuje drewno konstrukcyjne, powodują, że jest to surowiec, z którego korzysta coraz więcej inwestorów. Ponadto, warto wspomnieć także o jego doskonałych parametrach technicznych, m.in. wytrzymałości na przenoszenie obciążeń. Ponadto, drewno jest doskonałym izolatorem ciepła, a jego parametry akustyczne również nie budzą żadnych wątpliwości. Dzięki temu, że drewno można poddawać profesjonalnej obróbce, może przybierać różne formy, kształty i wymiary. Jest to bardzo ważna zaleta w przypadku prac konstrukcyjnych. Można przygotować dzięki temu elementy na zamówienie, z których powstanie dom, jaki chce inwestor.
Drewno konstrukcyjne znakomicie nadaje się do budowy domów szkieletowych, które powstają z gotowych elementów. Można budować jednak także bardziej zaawansowane elementy, takie mosty, obiekty użyteczności publicznej czy wielokondygnacyjne budynki. Drewno daje ogrom możliwości, z których jak najbardziej warto korzystać.
Do celów konstrukcyjnych wyłącznie drewno o odpowiedniej wilgotności
Drewno konstrukcyjne, zanim zostanie wykorzystane do celów budowlanych, poddawane jest profesjonalnej obróbce, dzięki której zyskuje wytrzymałość. Jest oczywiście suszone komorowo, przez co jest odporne na wilgoć, grzyby, pleśń, insekty, a ponadto po zaprawie przy wykorzystaniu wysokiej temperatury, zyskuje także odporność na ogień. Drewno przeznaczone do celów konstrukcyjnych musi mieć wilgotność na poziomie 18%. Jeżeli będzie ona zbyt wysoka, drewno zacznie wypaczać się, pękać, a konstrukcja domu nie będzie stabilna. Aby tego uniknąć, warto pozyskiwać drewno ze sprawdzonych źródeł, od producentów przestrzegających standardów. Pozwoli to na uzyskanie najlepszych efektów i przekonania, że konstrukcja, z której powstaje budynek będzie wyglądała i działała bezproblemowo przez lata.
Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z https://besttimberpolska.pl/