Post

Co warto wiedzieć o drewnie konstrukcyjnym?

Drewno jest najpopularniejszym surowcem używanym do prac konstrukcyjnych. Posiada wiele zauważalnych zalet, które zyskuje w proces profesjonalnej obróbki. Ma niską masę w porównaniu np. do stali, a przy tym wykazuje się bardzo dużą trwałością po zastosowaniu konserwacji i impregnacji. Co ważne, drewno konstrukcyjne dostępne jest w bardzo atrakcyjnej cenie.

Drewno konstrukcyjne ma bardzo dobre właściwości mechaniczne i fizyczne. Znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. Materiał można zastosować zarówno do budowy altanek, domów, ale także tarasów i małej architektury ogrodowej. Zapotrzebowanie na drewno konstrukcyjne stale wzrasta, ponieważ dziś dużą popularnością cieszy się budownictwo drewniane.

Podstawowe cechy, jakie musi posiadać drewno konstrukcyjne

Drewno konstrukcyjne musi spełniać przede wszystkim warunki pod względem wytrzymałości na uszkodzenia i obciążenia, jeżeli ma być wykorzystywane do celów konstrukcyjnych. Istotnym parametrem jest zawartość wody, jaka się znajduje w drewnie. Zbyt duża wilgotność drewna może prowadzić do jego paczenia, pękania i wybrzuszania się. Istotne jest więc, aby materiał poddać odpowiedniej obróbce, a następnie właściwie go przechowywać. Dzięki temu zyska właściwości pozwalające na osiągnięcie bardzo dobrych rezultatów. Drewno konstrukcyjne musi być więc właściwie przygotowane, aby można je było zastosować w budownictwie.

Z jakich gatunków powstaje drewno konstrukcyjne?

Istotne jest, aby do produkcji drewna konstrukcyjnego zostały użyte gatunki trwałe, twarde, sprężyste, odporne na rozciąganie i ściskanie, odznaczające się optymalną wilgotnością, a także wytrzymałe. Drewno konstrukcyjne nie może mieć wad, ponieważ będzie je posiadał również sam budynek, a do tego nikt nie chce dopuścić.

Najczęściej drewno konstrukcyjne wykonuje się z sosny, świerka, modrzewia lub jodły. Największą popularnością cieszy się jednak sosnowe drewno konstrukcyjne, ponieważ nie ulega wypaczeniom w procesie suszenia komorowego. Istotne jest jedynie, aby je we właściwy sposób zaimpregnować. Drewno sosnowe możesz wykorzystać zarówno do prac budowlanych, jak i wykończeniowych.

Całkiem sporą popularnością cieszy się również świerkowe drewno konstrukcyjne. Znajduje zastosowanie zarówno w pracach budowlanych, jak i wykończeniowych. Trzeba jednak drewno perfekcyjnie wysuszyć i zaimpregnować.

Oczywiście jest również modrzew oraz jodła, które jednak rzadziej wykorzystywane są przez producentów do produkcji drewna konstrukcyjnego. Stawiając na świerkowe lub sosnowe drewno konstrukcyjne na pewno osiągniesz znacznie lepsze efekty.