Post

Co wyróżnia drewno klejone warstwowo?

Drewno klejone warstwowo ma bardzo szerokie zastosowanie. Posiada bardzo dobre parametry pod względem wytrzymałości, stabilności wymiarów, ale także nie budzi wątpliwości pod względem estetycznym. Posiada wiele zalet i właściwości, które świadczą o tym, że jest to materiał dopasowujący się do zróżnicowanych potrzeb inwestorów.

Drewno klejone warstwowo – charakterystyka

Drewno klejone powstaje na skutek sklejenia ze sobą krzyżowo wielu drewnianych desek, które nazywane są lamelami. Dzięki temu, że są to naturalne surowce, nie mają większości wad, a przez to doskonale sprawdzają się do produkcji drewna klejonego warstwowo. Odznacza się spora wytrzymałość na uszkodzenia, stabilność wymiarów. Powstające z nich konstrukcje są wyjątkowe pod wieloma względami. Na plac budowy trafiają deski mające nawet do 50 metrów, dlatego możliwości konstrukcyjne są tu wręcz nieograniczone.

Drewno klejone warstwowo nie odkształca się pod wpływem wilgoci czy wysokich temperatur, dlatego o ten aspekt nie musisz się martwić. Jest sztywne, odporne i spełnia wymogi prawa budowlanego, co jest niezwykle ważne, jeżeli chcesz tworzyć konstrukcje drewniane zgodne z przepisami. Wykorzystywane do produkcji drewna klejonego warstwowo kloce poddawane są wielokrotnej obróbce, co powoduje, że bez dwóch zdań do klienta trafia produkt najwyższej jakości, wyglądający znakomicie.

Aby jednak drewno klejone warstwowo zyskało te wszystkie cechy i parametry techniczne, trzeba je wysuszyć, najlepiej komorowo. Konieczne jest także czterostronne struganie i fazowanie krawędzi. Drewno zyskuje dzięki temu ochronę przed ogniem, insektami, wilgocią, pleśnią oraz grzybami. Nie trzeba już stosować żadnych zabezpieczeń w postaci środków chemicznych, jeżeli wykona się wszystkie wymienione czynności poprawnie.

Konstrukcje z drewna klejonego warstwowo

Drewno klejone warstwowo jest popularnym materiałem, z którego wykonuje się wiele konstrukcji m.in. prefabrykowane dachy, ściany, podłogi, meble, schody, okna. Materiał wykorzystywany jest także do produkcji więźby dachowej, a pozwala przy tym na skonstruowanie dachu skośnego. Wysuszone i ostrugane belki mogą posiadać nietypowe kształty, dlatego możliwości realizacji projektów jest naprawdę bardzo dużo.

Produkty z drewna klejonego warstwowo dostarczane są przez fabryki oraz stolarnie. Możliwa jest w nich produkcja belek o różnych, nawet najbardziej nietypowych wymiarach. Można zamówić je na specjalne zamówienie. Dzięki temu uzyskasz zamierzony efekt.