
Drewno konstrukcyjne – podstawowe informacje
Drewno jest popularnym materiałem wykorzystywanym do celów konstrukcyjnych. Jest materiałem łatwym w obróbce, posiadającym niską masę, a jednocześnie odznaczającym się bardzo dużą trwałością. Właściwa impregnacja i konserwacja powodują, że zyskuje parametry techniczne wpływające na jego wytrzymałość. Drewno sprzedawane jest w bardzo atrakcyjnych cenach.
Drewno konstrukcyjne ma bardzo dobre właściwości mechaniczne i fizyczne, bez żadnych problemów materiał można zastosować w pracach budowlanych. Znajduje zastosowanie nie tylko w budowie domów, ale także altan i mniejszych projektów. Konstrukcji, które można wykonać z drewna jest bardzo dużo. Zanim zdecydujesz się na zakup, musisz jednak poznać kilka podstawowych informacji, dzięki którym drewno konstrukcyjne będzie bez tajemnic.
Warunki, które musi spełnić drewno konstrukcyjne, aby zostało dopuszczone do sprzedaży
Drewno konstrukcyjne, zanim trafi do sprzedaży, musi spełnić wiele podstawowych cech. W związku z tym, że ma przeznaczenie do wykonania wielu konstrukcji, te parametry mogą różnić się w zależności od zastosowania. Przede wszystkim jednak drewno konstrukcyjne musi być wytrzymałe oraz stabilne. Zawartość wody, jaka się w nim znajduje nie może być zbyt duża. Poziom wilgotności powinien utrzymywać się na poziomie od 12 do 20%. Ważne jest jednak, aby każdorazowo drewno konstrukcyjne zostało dopasowane pod względem parametrów technicznych do realizowanego projektu budowlanego.
Drewno konstrukcyjne musi być trwałe, odporne na zginanie, ale jednocześnie sprężyste. Im mniejsze jego parametry wytrzymałościowe, tym budowa tarasu czy domu będzie stała pod znakiem zapytania pod względem trwałości. Należy więc wybierać materiał, który jest maksymalnie dobry pod względem parametrów technicznych, a można będzie uzyskać najlepsze efekty z możliwych.
Gatunki drewna, z którego wykonywane jest drewno konstrukcyjne
Wyróżnia się cztery główne gatunki, z których wykonywane jest drewno konstrukcyjne. Są to sosna, świerk, modrzew oraz jodła. Najczęściej spotykane jest sosnowe drewno konstrukcyjne, które posiada najistotniejsze właściwości pod względem wypaczania się, jak i pozwala na głęboką impregnację. Świetnie nadaje się do budowy domów, ale również do wykańczania wnętrz. Drugim drewnem pod względem popularności jest świerk. Także znajduje zastosowanie w pracach wykończeniowych oraz konstrukcyjnych. Trzeba go jednak właściwie wysuszyć i zaimpregnować. Do wyboru jest również modrzew i jodła, ale są to gatunki najmniej popularne przy produkcji drewna konstrukcyjnego.