Post

Impregnacja drewna konstrukcyjnego – o czym musisz wiedzieć?

Drewno konstrukcyjne jest bardzo wytrzymałym materiałem, nie zmienia wymiarów przez dekady. Wykonuje się z niego więźbę dachową, szkieletowe domy, legary podłogowe oraz kolumny. Trzeba je jednak odpowiednio zaimpregnować, aby uzyskać pożądany efekt trwałości.

Jak przygotować drewno konstrukcyjne do impregnacji?

Podstawą jest, aby impregnacji poddać drewno suche. Dzięki temu środki impregnujące będą wnikały w jego głębokie struktury. Pod żadnym pozorem nie wolno impregnować drewna mokrego, ponieważ nie uda się osiągnąć zadowalających efektów. Wtedy impregnacja zadziała jedynie na powierzchnię, i to jeszcze z nie aż tak dużą intensywnością, jakbyśmy chcieli.

Podstawą jest nakładanie impregnatów we właściwej kolejności. Przy tym należy malować drewno zgodnie z kierunkiem słojów lub inną metodą, dobrze dobraną do konkretnej jakości drewna konstrukcyjnego. Jeżeli przygotujesz we właściwy sposób pod względem suszenia drewno konstrukcyjne, jak najbardziej uda ci się osiągnąć bardzo dobre rezultaty. Wszystko przebiegnie w odpowiedni sposób, zgodny z zasadami.

Odpowiednie impregnaty do drewna konstrukcyjnego

W sprzedaży dostępnych jest wiele impregnatów do drewna konstrukcyjnego. Trzeba zapoznać się z ich parametrami, aby dobrać odpowiedni produkt do konkretnego gatunku drewna konstrukcyjnego. Inne środki używane są do impregnacji drewna na zewnątrz, a inne do impregnacji materiałów wewnętrznych. Zazwyczaj jednak impregnację wykonuje się, aby zabezpieczyć drewno przed pleśnią, grzybami oraz insektami. Ważna jest także ochrona drewna przed ogniem.

W sprzedaży dostępne są również wodoodporne preparaty, dzięki którym można wytworzyć ochronę drewna przed wilgocią. Dostępne są również impregnaty rozcieńczalnikowe. Również chronią drewno przed grzybami, pleśnią i innymi szkodnikami mogącymi naruszyć ich strukturę. Drewno jest chronione ponadto przed wilgocią oraz promieniowaniem słonecznym.

Proponowane są także impregnaty do drewna na bazie oleju. Chronią powierzchnię przed wilgocią, pękaniem, a jednocześnie wzmacniają ją powodując, że staje się o wiele bardziej elastyczna. Jeżeli wybierzesz impregnaty na bazie żywic alkidowych lub akrylowych, możesz liczyć również na to, że materiał drewniany zyska nową barwę lub uwydatniony zostanie jej naturalny kolor.

Jak widać wybór impregnatów do drewna jest naprawdę bardzo duży, dlatego możesz samodzielnie wybrać, jakim preparatem zabezpieczyć drewno konstrukcyjne przed czynnikami zewnętrznymi w najlepszy z możliwych sposobów.