
Jak właściwie przechowywać drewno konstrukcyjne?
Drewo jest materiałem, który łatwo chłonie wilgoć, ale także ją oddaje. Istotne jest właściwe przechowywanie i zapewnienie korzystnych warunków, w których zyska wysokiej jakości parametry techniczne. Trzeba mieć świadomość, że niektóre gatunki drewna mogą mieć wilgotność na poziomie 35%, inne jedynie 16-18%. Dzięki poddaniu drewna odpowiedniemu suszeniu, zyska trwałość i stabilność przez bardzo długi czas.
Magazynowanie drewna konstrukcyjnego
Zanim drewno trafi do sprzedaży, poddawane jest suszeniu komorowemu, dzięki któremu można uzyskać najlepsze efekty pozwalające na wytworzenie twardego, bardzo dobrej jakości drewna konstrukcyjnego. Suszenie odbywa się w dedykowanej komorze, w której jest bardzo wysoka temperatura. Takie działania zapewniają odpowiednią trwałość materiału i sprawiają, że jest odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia.
Najlepiej jest przechowywać drewno w zamkniętym magazynie, gdzie panują bardzo dobre warunki. Deski zachowają dzięki temu odpowiednią wilgotność w przedziale 16-18%. Nie będą narażone na działanie czynników atmosferycznych czy uszkodzenia mechaniczne, co zdecydowanie bardzo dobrze wpłynie na trwałość.
Magazyn, w którym składowane jest drewno musi spełniać określone normy dotyczące wilgotności i temperatury. Prawidłowo ułożony materiał będzie mógł przez dłuższy czas czekać na zainteresowanego klienta, bez straty jakości. Ważne jest, aby pomiędzy poszczególnymi deskami występowała cyrkulacja powietrza. Pozwoli to na spełnienie wszystkich wymogów pod względem jakości.
Jakie wady pojawiają się na drewnie podczas jego nieprawidłowego przechowywania?
Jeżeli drewno jest w nieprawidłowy sposób przechowywane, automatycznie w jego strukturze zaczynają rozwijać się szkodniki. Najczęściej są to larwy, które przeżerają miękkie kanały, są one z czasem widoczne gołym okiem. Oczywiście wiąże się to z powstawaniem wad technicznych np. pękania i odkształceń. Wpływa to negatywnie na wytrzymałość drewna, jak i powoduje, że materiał kompletnie nie nadaje się do prac budowlanych. Wysoka wilgotność drewna prowadzi do jego pęcznienia, powodując tym samym zmniejszenie wytrzymałości drewna.
Wszystkie powyższe wady wpływają na walory estetyczne drewna. Na powierzchni pojawiają się plamy, a drewno traci swój naturalny, piękny kolor. Istotne jest więc właściwe składowanie drewna konstrukcyjnego, aby pięknie wyglądało i można je było wykorzystać bez żadnych problemów do budowy domu czy też innych konstrukcji.