Post

Jak wygląda impregnacja drewna konstrukcyjnego?

Drewno konstrukcyjne można zabezpieczyć poprzez impregnację ciśnieniową lub zanurzeniową. Ważne jest, aby wykonać te metody w profesjonalnych warunkach, a uda się osiągnąć spodziewane rezultaty.

Dostępne są różne metody impregnacji, jedne mniej lub bardziej czasochłonne. Grunt to wybrać metodę odpowiednio dopasowaną do gatunki drewna konstrukcyjnego. Skuteczna impregnacja to taka, która odbywa się przy użyciu odpowiednich narzędzi oraz preparatów. Dzięki temu, że wykonasz ją w sposób precyzyjny, drewno zostanie zabezpieczone bez najmniejszych problemów, z czego jak najbardziej można będzie się cieszyć. Na pewno nigdy nie należy decydować się na impregnację wykonywaną przez firmy, które nie mają w tym zakresie doświadczenia. To nie może się dobrze skończyć. Wybór metody impregnacji zależy również od tego, na jaki preparat się zdecydowałeś, dlatego tutaj wszystko trzeba bardzo dobrze przemyśleć.

Sposoby impregnacji drewna konstrukcyjnego

Impregnacja drewna konstrukcyjnego jest niezwykle istotna. Pierwszą warstwę impregnatu trzeba nałożyć na świeżo wyszlifowane drewno, tak, aby preparat wniknął w głębokie struktury, ale i zabezpieczył powierzchnię przed pękaniem. Struktura drewna zostanie we właściwy sposób nasycona.

Ważne jest, aby impregnacji poddawać wyłącznie drewno mające wilgotność na poziomie od 12 do 20%. Impregnacja będzie dzięki temu dogłębna, drewno zostanie zabezpieczona od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Na pewno materiał konstrukcyjny zyska dzięki temu ochronę przed czynnikami środowiskowymi. Wybierając preparaty do impregnacji można będzie cieszyć się z uzyskania najlepszych efektów z możliwych, pod względem zabezpieczania drewnianych powierzchni.

Aby impregnacja była skuteczna, musi być przeprowadzana w odpowiednich warunkach. Przede wszystkim temperatura otoczenia nie może być ani zbyt wysoka, ani zbyt niska. Wykonując latem impregnację, pamiętaj, aby temperatury zewnętrzne nie przekraczały 30 stopni Celsjusza. W chłodniejszych miesiącach nie może być natomiast poniżej 5 stopni Celsjusza. Co ważne, drewno nie może być narażone na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi. Zazwyczaj impregnację należy wykonać dwukrotnie, dlatego trzeba przygotować specjalną wiatę, pod którą drewno będzie znajdowało się aż do wyschnięta preparatów.

Stosując się do tych wszystkich wskazówek, zabezpieczysz drewno konstrukcyjne w odpowiedni sposób. Wszystko będzie działało jak powinno, bez najmniejszych problemów. Przełoży się to na osiągnięcie bardzo dobrych rezultatów.