Post

Jak wykonane jest drewno klejone warstwowo?

Drewno klejone warstwowo jest bardzo dobrze znanym w budownictwie materiałem. Wykorzystywane jest od początku lat 50. XX wieku. Do jego produkcji stosuje się przede wszystkim tarcicę świerkową oraz sosnową. Materiał poddawany jest obróbce termicznej, dzięki której zyskuje odpowiednie właściwości oraz trwałość niezbędną do prac konstrukcyjnych.

Obróbka termiczna, jakiej poddawane jest drewno klejone warstwowo pozwala na uzyskanie odpowiedniej wilgotności materiału na poziomie 2-12%. Po przesortowaniu, do sprzedaży trafiają wysokiej jakości deski, dzięki którym wykonanie prac konstrukcyjnych może odbywać się bez większych problemów. Oczywiście materiał poddawany jest również obróbce mechanicznej, tak, aby uzyskać deski o grubości do 40 mm. Wykonywane jest frezowanie czoła deski, dzięki któremu drewno zyskuje odpowiednią odporność na czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć, insekty czy ogień.

Do sklejenia listewek wchodzących w skład drewna klejonego warstwowo używany jest klej wodoodporny. Dzięki temu uzyskujesz pewność, że połączenie jest stabilne i nie będą mu w stanie zagrozić niekorzystne działanie czynników atmosferycznych.

Drewno klejone warstwowo, aby zostało dopuszczone do sprzedaży, musi spełniać normy PN-EN 386:1999 oraz PN-EN-1194:2000. Ważna jest również wilgotność drewna, która powinna utrzymywać się na poziomie 15%. Na pewno, jeżeli uda się pozyskać taki właśnie materiał zyskasz pewność, że z drewna klejonego warstwowo powstanie materiał odporny na działanie czynników atmosferycznych i mechanicznych, z którego uda się przygotować wysokiej jakości konstrukcyjne. Na pewno warto do takiego stanu rzeczy dążyć.

Jakie jeszcze normy musi spełniać drewno klejone warstwowo? Na pewno normy PN-EN 408:1998 i normy PN-EN 1193:1999, a także wymogi dotyczące połączeń zgodnie z normą PN-EN 1194:2000.

Ważne jest, aby zawsze kupować drewno klejone warstwowo ze sprawdzonych źródeł. Dzięki temu, że tak będzie, można będzie cieszyć się z uzyskania bardzo dobrych rezultatów dotyczących trwałości, niezawodności i bardzo dobrych parametrów technicznych.

Rodzaje drewna klejonego warstwowo są różne, ale zawsze warto patrzeć na parametry techniczne, za sprawą których uda się uzyskać najlepsze efekty z tego, jak drewno będzie wyglądało, jak będzie sprawdzało się do prac konstrukcyjnych. Z pewnością przełoży się to na wysokie zadowolenie z tego, jaki przebieg będą miały prace konstrukcyjne. Warto dążyć do uzyskania najlepszych efektów.