Post

Rodzaje, klasy i zastosowanie drewna konstrukcyjnego

Dostępne są różne rodzaje drewna konstrukcyjnego. Najczęściej występujące to drewno klejone warstwowo oraz drewno lite.

Drewno klejone warstwowo i drewno lite – cechy

Drewno klejone warstwowo jest poddawane obróbce poprzez czterostronne struganie. Materiał powstaje w procesie klejenia listewek lub płatów drewna. Do klejenia wykorzystywany jest oczywiście wodoodporny klej. Drewno klejone warstwowo jest ognioodporne, posiada wysokie parametry izolacyjne. Z niego najczęściej wykonuje się więźby dachowe oraz konstrukcje okienne.

Drewno lite pozyskiwane jest poprzez kilkukrotne przecieranie okrągłych kłód, suszenie i gładkie struganie. Materiał ma płaskie boki oraz prostokątny kształt. Ten rodzaj materiału znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie.

Klasy drewna konstrukcyjnego

Drewno konstrukcyjne jest klasyfikowane. Poszczególne klasy określają sposób zastosowania materiału. Można wyróżnić podział ze względu na klasę sortowania, a wyróżnia się trzy klasy:

  • KW – klasa wyborowa, w której znajduje się drewno najwyższej jakości. Ma bardzo dobre właściwości pod względem wytrzymałości, charakteryzuje się najlepszymi parametrami technicznymi, pozwala na realizację najbardziej wymagających projektów,
  • KS – klasa średnia, w której znajduje się drewno o niższych parametrach pod względem wytrzymałości. Może być realizowane przy mniej wymagających projektach pod względem przenoszonych obciążeń,
  • KG – klasa gorsza, w której znajduje się drewno o minimalnych parametrach pozwalających na jego wykorzystanie w budownictwie.

Bardzo ważna pod względem klasyfikacji drewna konstrukcyjnego jest norma PN-EN 338. Gatunki iglaste posiadają oznaczenia od C14 do C50, natomiast gatunki liściaste od D30 do D70. Brane są tu pod uwagę takie parametry drewna konstrukcyjnego, jak trwałość, sprężystość, odporność na zginanie, rozciąganie, jak i gęstość drewna.

Wysokiej jakości drewno konstrukcyjne

Drewno konstrukcyjne przeznaczone do prac budowlanych musi spełniać określone normy, jak i posiadać wyśrubowane parametry techniczne. Dzięki temu, że kupisz wysokiej jakości surowiec, bez żadnych problemów stworzysz z niego konstrukcję trwałą przez lata, z którą nie będzie najmniejszych problemów. Drewno konstrukcyjne świetnie sprawdza się do konstruowania domów, altanek, pergoli, wielu innych konstrukcji, które znajdują m.in. zastosowanie w ogrodzie. Mała architektura wykonana z drewna konstrukcyjnego ma szansę przetrwać przez lata. Na pewno przełoży się to na osiągnięcie bardzo dobrych efektów.