Post

Tarcica liściasta – czym się wyróżnia?

Tarcica powstaje w wyniku rozpiłowania drewna okrągłego przy pomocy specjalnych maszyn np. pilarki ramowej pionowej lub poziomej. Wyróżnia się tarcicę obrzynaną i nieobrzynaną. Wysokiej jakości tarcica liściasta jest wykonywana z buku, dębu, jesionu, klonu. Ważne, aby tarcica pochodziła od sprawdzonego dostawcy.

Przegląd tarcicy liściastej pod względem gatunków

W Polsce jest na tyle dużo rodzimych gatunków drewna liściastego, że nie ma żadnego problemu, aby pozyskać wysokiej jakości tarcicę, dzięki której można będzie wykonać wiele prac konstrukcyjnych, i nie tylko.

Tarcica dębowa odznacza się bardzo dużą odpornością na uszkodzenia, a także na warunki atmosferyczne. Znajduje zastosowanie w branży budowlanej, wykończeniowej, stolarskiej i meblarskiej. Jej produkcja jest bardzo powszechna, ponieważ dębów w Polsce nie brakuje.

Tarcica bukowa wykorzystywana jest przede wszystkim w branży meblarskiej. Jest popularna, ponieważ nie ma żadnych problemów z jej obróbką. Ponadto buk jest jednym z najpopularniejszych drzew liściastych występujących w Polsce.

Tarcica jesionowa jest twarda, sprężysta i bardzo wytrzymała. Powszechnie jest stosowana w branży stolarskiej, lutniczej i meblowej. Gatunki jesionu rosną dziko i są uprawiane na wielu terenach, m.in. w lasach. Można spotkać je również w prywatnych ogrodach.

Tarcica olchowa jest powszechnie wykorzystywana w wielu branżach, ponieważ nie ma żadnych problemów z jej obróbką. Wykonuje się z niej m.in. instrumenty muzyczne. Stanowi także bardzo dobry materiał opałowy. Dostępne są trzy podstawowe odmiany olchy: czarna, szara i zielona.

Gdzie tarcica liściasta znajduje zastosowanie?

Tarcica liściasta, która pochodzi od sprawdzonego dostawy, sprawdzi się znakomicie przy pracach konstrukcyjnych. Bez żadnych problemów można ją zastosować do zbudowania różnego typu małej architektury. Powszechnie jest wykorzystywana w branży budowlanej, wykończeniowej, ale także z tarcicy liściastej wykonuje się opakowania, zabawki oraz dekoracje. Ze względu na swoją kaloryczność, tarcica liściasta może służyć także jako materiał opałowy. Jeżeli nie zostanie poddana impregnacji chemicznej, jak najbardziej możesz odpady z drewna wykorzystać np. do rozpalenia ogniska czy grilla. Nie będzie z tym większych problemów.

Tarcica liściasta, dzięki temu, że dostępna jest w wielu wariantach wykonanych z różnych gatunków drewna, sprawdza się znakomicie do prac konstrukcyjnych i wykończeniowych. Na pewno wykorzystasz ją w budownictwie bez większych problemów.